Egypt

Napsal Kikcakikca.blogerka.cz (») 10. 11. 2009, přečteno: 11700×
vlajka-egypta.jpg

 

  Egypt                                                                                                

Egypt je arabská republika v severovýchodní Africe (malou částí též v Asii), ležící na Nilu. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem. Ze severu ho omývají vody Středozemního moře (arabsky البحر الأبيض المتوسط al-bahhr al-abyadd al-mutawasitt), z východu pak Rudé moře (arabsky البحر الأحمر al-bahhr al-ahhmar).Egypt je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky. Většina z přibližně 78 milionů obyvatel (k roku 2007) žije poblíž břehů řeky Nil na ploše 40 000 čtverečních kilometrů, kde se nachází jediná orná půda. Většina nehostinné pouště Sahary je pouze velmi řídce obydlena. Přibližně polovina obyvatel Egypta žije ve městech, většina z nich v hustě obydlených centrech Káhiry, Alexandrie a dalších velkých měst Nilské delty.Tato země je známá především díky starověké civilizaci a několika světově proslulým monumentům, jako jsou například pyramidy v Gíze a Velká sfinga. Město Luxor, které se nachází na jihu Egypta, skrývá početné starověké artefakty, jako například chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Egypťané jsou obecně považováni za kulturně a politicky důležitý národ Středního východu.

Kahira1 Egypt-pyramidy Mapa-egypt

 

Něco málo z historie

Starověký Egypt je z historického hlediska nejstarší stát na světě. Zajímavý je nejen díky svým nesčetným památkám (pyramidy v Sakkáře, pyramidy v Abúsíru, pyramidy v Gíze, chrámy v Karnaku, chrámy v Luxoru, Ramesseum a mnohé další), které přečkaly staletí a jsou pro dnešní generaci mlčenlivými svědky časů dávno minulých. Ke spojení dvou rozdílných kultur (jižní části - Horního Egypta - a severní části - Dolního Egypta) postačila dvě staletí. Ve sjednoceném Egyptě měl silnější slovo jih, ale sever výrazně ovlivnil strukturu společenského zřízení. Tyk postupně vznikl jednotný Egypt, který si (stejně jako všechny starověké státy) prošel obdobím rozkvětu i pádu. Způsobem svého vzniku se Egypt výrazně odlišoval od ostatních států, které ještě dlouhou dobu fungovaly jako spíše státy městské.

 

I když byla jednota Egypta v některých obdobích více nebo méně ohrožena, politické a náboženské struktury zajistily vždy umělou, ale přesto pevnou rovnováhu. Teokratická monarchie se opírala o dokonalou organizaci státní správy a mocné kněží. Pouze silně centralizovaný stát byl totiž schopen spravovat tak odlišné kraje a jejich obyvatele s různou vírou.

 

Na historii starověkého Egypta se podíváme z několika pohledů, které by Vám mohli dát dohromady ucelený obraz o egyptské kultuře. Najdete zde ke stažení nezbytný chronologický přehled významných událostí starověkého Egypta, který přináší sled událostí v Egyptě a vedle toho porovnání událostí v okolním světě.

U jednotlivých částí najdete vždy také ke stažení příslušný přehled - většinou ve formátu PDF nebo ZIP:

Starověký Egypt Starověký Egypt a jeho faraoni - v této části najdete ucelený seznam egyptských faraonů s jejich egyptským i řeckým jménem a datem vlády. V historii starověkého Egypta bylo několik velkých faraonů - namátkou Chufu, Pepi II. (nejdéle vládnoucí faraon vůbec), Amenemhet I., Ahmose I., Sethi I., Ramesse II. a další.

Starověký Egypt Starověký Egypt a jeho architektura - jestliže Vás zajímá architektura, pak zde naleznete seznam některých pyramid egyptských faraonů z různých geografických oblastí, ale pochopitelně nejen pyramid, ale i další zajímavých staveb (namátkou Ramesseum, komplex v Karnaku, chrám královny Hatšepsut v Der el-Bahrí) a další.

Starověký Egypt Starověký Egypt a jeho náboženství - zde si můžete stáhnout seznam egyptských bohů a bohyň doplněný o popis jejich vzhledu, kultovní střediska a jejich úlohu. Krom seznamu bohů zde najdete také přehled egyptských "nomů" (krajů) a jejich ochranných božstev.

Starověký Egypt Starověký Egypt a jeho písmo - v této části se podíváme na hieroglyfické písmo, ale nejen na něj. V historii starověkého Egypta se používalo několik typů písem. Další doplnění této části se připravuje, ale získávání dalších ověřených podkladů je zdlouhavější, než bych si přál.

Starověký Egypt Starověký Egypt - každodenní život - tato část byla zařazena na Vaše četná přání a postupně její obsah jste vlastně určovali sami tím, co jste chtěli vědět o všedním životě starověkého Egypta. Dozvíte se něco o zemědělství, řemeslech, projdeme si všechna hlavní města, nechybí zde pochopitelně ani balzamování.

Starověký Egypt Starověký Egypt a egyptologové - egyptská civilizace zajímala lidstvo od nepaměti. Postupem času bylo stále více těch, kteří přijížděli do Egypta s cílem zkoumat kulturu starověkého Egypta a přinést pokud možno nové poznatky. Někomu se to podařilo, někomu ne (jak už to bývá). V této části najdete seznam těch, kteří se nesmazatelně zapsali do historie - jména jako Howard Carter, William Petrie nebo Jean-Francois Champollion zná asi každý.

Starověký Egypt Zajímavosti z Egypta - v této části najdete články, které se týkají nových objevů a nálezů, které byly v Egyptě učiněny.

 Hireoglif-pravi

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Siopaulo z IP 77.87.238.*** | 16.11.2009 12:13
Byl jsem  taky v Egyptě a je to tam užasný fakt super.smilesmile
Kikcakikca.blogerka.cz | 16.11.2009 12:21
I ne Egypt neni super, Egypt je cool.smilesmile
Monča z IP 77.87.238.*** | 16.11.2009 12:15
Měli by sme tam ject přiští rok s mamkou a taťkou, už se moc těšim.smilesmile
Kikcakikca.blogerka.cz | 28.11.2009 19:24
Jo já tam taky byla Moni a je to tam fakt užasný. smilesmile
| 16.2.2010 16:24
ja tam ožná za dva roky poletimsmilesmile
Kikcakikca.blogerka.cz | 18.4.2010 21:01
Se těš je to tam upně....ůůůžaa....smilesmilesmile
kamil z IP 194.228.11.*** | 28.11.2013 17:01
Když jsem jel od www.cestuj.cz/dovolena/egypt/ na dovolenou v egyptě, tak to byla bomba, ted už na to bohužel nemám peníze
Pavlína Veselá z IP 80.92.242.*** | 11.6.2015 16:10
Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás
kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s jedním z největších českých internetových knihkupectví. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina@megaknihy.cz. Do předmětu uveďte adresu Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a čtyři